Arif Nihat Asya – Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor Şiir Tahlili

Yazar: admin Tarih: Ekim 14th, 2010

Arif Nihat Asya – Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor

Aristo’dan bu yana  şiirin çeşitli tanımları yapılmıştır.Fakat ne şair ne de okuyucu şiiri tam olarak ifade edebilmiştir.Şiirin kendine özgü bir dili vardır.Bu dil ne başka bir dile aktarılabilir ne de başka bir dilde ifade edilebilir.Bundan yola çıkarak diyebiliriz ki şiir insanın bir güzelliği özlemesidir.Şair bunu kimi zaman coşkunlukla kimi zaman taşkınlıkla ifade eder.

Arif Nihat Asya işte bu coşkunluk ve taşkınlığı şiirlerinde en güzel biçimde ifade eden bir şairimizdir.Arif Nihat Asya dendiği zaman hepimizin aklına ‘Bayrak’ şiiri gelir.Bu şiir taşkınlık ve coşkunluğun bir arada olduğu,insanda vatan ve millet duygusunu artıran çok güzel bir şiirdir.

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü

Işık ışık,dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum,senin destanını yazacağım

Bir şairin şiirlerini en iyi şekilde anlayabilmek için onun hayat hikayesini bilmemiz gerekir.

Arif Nihat Asya 1904 yılında doğmuştur.Şairin çocukluk ve gençlik yılları (1904-1923) Osmanlı İmparatorluğunun varlık-yokluk kavgasının sonuna yaklaştığı yıllara rast gelmektedir.Bebekken yetim,çocukken öksüz kalması bu yüzden akraba evlerinde kalmak zorunda oluşu onun mizacını oluşturan önemli unsurlar olmuştur.

Gözlerimiz kan dolu…gezer ağlarız

Biz öksüz diyarların öksüzleriyiz.

Şairden bahseden kaynakların çoğu onun son derece esprili,neşeli,dışa dönük ve rahat bir insan olarak tavsif etmektedir.

‘Tekerleri dört köşe bir arabaya bindirdiler bizi…bir gidiştir gidiyoruz’ sözü onun ince mizahını ortaya koyan bir sözdür fakat yaşadığı kötü çocukluğun da etkisi görülmektedir.

Şair bu kitabını 1946 yılında kaleme almıştır.Kitap dört ana bölümden oluşuyor.İlk bölüm Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor,ikinci bölüm Aynalarda Kalan,üçüncü bölüm Köprü ve son bölüm Kubbe-i Hadra’dır.Şair ilk bölümde vatan sevgisi,tarih ve mazi ve tabiat sevgisini işlemiştir.

Sarsarak köprüleri

Devler geçti bu yollardan:

Dudaklarında Hun Türküleri.

Böyle bir gemide yendi suyu Nuh.

Ve bu yelkenlerle kanadlandı ruh.

İkinci bölümde ise en çok aşk,kadın temasını işlemiştir.

Seninçin ne yollar,ne yarlar

Dolandım da geldim;

<Çocukluk> denen uykulardan

Uyandım da geldim.

Üçüncü bölümde de daha çok tarih,vatan sevgisi ve din  temalarını işlemiştir.

Dün ana dizinde uyurdu bugün

Toprakları yastık eden başınız!

Nerdeler,nerdeler şimdi:sizin de

Vardı kardeşiniz,arkadaşınız!

Son bölümde ise çoğunlukla beyitlerle yazdığı şiirleri mevcuttur.Bu şiirlerinde ise tasavvuf,varlık-yokluk problemi ve din temasını işlemiştir.

Bahtiyardır,işte basmış bağrına

Konya Mevlana’sını…

Yaseminler,fesleğenler süslemiş

Kubbe-i Hadra’sını

Şair ilk şiirlerinden itibaren çok sade,günlük konuşma diline yakın,pürüzsüz bir dil kullanmıştır.Bu onun şiirlerinin önemli bir özelliğidir.

Şairdeki vatan ve tarih sevgisini bu şiir kitabına verdiği isimden de anlıyoruz.Şairin bununla bize anlatmak istediği;şehitler tepesi boş değil onu bekleyen biri var.Bu bekleyende Türk bayrağıdır.Bayrak nefes almak için,yaşamak için rüzgarı beklemektedir.Türk askerine meçhul asker diyenlere de onların meçhul asker olmadığını,onların yattığı toprağın belli,tuttukları bayrağın belli olduğunu,onların Türk askeri olduğunu söylüyor.

Şehitler tepesi boş değil

Toprağını kahramanlar bekliyor

Ve bir bayrak dalgalanmak için

Rüzgar bekliyor

Bayrak şairi olarak bilinen Arif Nihat Asya, bu kitabıyla vatan  ve tarih sevgisini çok güzel bir şekilde dile getirmiştir.Bu kitapta yer alan tüm şiirler Türk olmanın verdiği gurur ve coşkuyla kaleme alınmıştır ve okuyucu da aynı etkileri yaratmaktadır.Aynı gurur ve coşkuyla okuduğum bu kitabı içinde bir damla da olsa vatan ve millet sevgisi olan herkese tavsiye ediyorum.

Tarihim,şerefim,şiirim,herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 5.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0 (from 0 votes)
Arif Nihat Asya – Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor Şiir Tahlili, 5.0 out of 10 based on 2 ratings

Benzer Makaleler:

 1. Abdurrahim Karakoç – Türkiyem Şiir Tahlili

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum - “Arif Nihat Asya – Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor Şiir Tahlili”

 1. böyle bir şair böyle şiirler…bu kadar tahlili çok az…

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yap,Fikrini Paylaş!

 • Alt Menü

  Bu alanı rahatlıkla bileşenler yardımıyla düzenleyebilirsiniz.

  Admin paneline giriş yaptıktan sonra "Tasarım" sekmesinde yer alan "Bileşenler" bölümüne girin. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra kaydedin ve rahatça kullanmaya başlayın.

  Değişiklikleri kaydettikten sonra burada yer alan yazılar otomatik kaybolup,sizin ayarlarınız aktif olacaktır.Ayrıca bu alanı manuel olarak "subfooter.php" dosyasından düzenleyebilirsiniz.Bu alan RSS-EMS türkçeleştirmiştir.